Mitä nyt, Lea?
Ohjaus Reetta Ristimäki
Mitä nyt Lea? on drag-taiteilija Pola Ivankan ja muusikko-säveltäjä Iiro Ollilan lavashow täynnä tunteita. Esitys on yhtä yllättävä, naurattava ja itkettävä kuin elämä itse. Lea Lavenin musiikki on aina antanut Polalle voimaa ja vastauksia elämän vaikeissa tilanteissa. Kun elämä tarjoilee sitruunoita, kokeile laulaa Samppanjaa, ota lasillinen ja kilistä elämälle – valitse Lean tie.
Pola Ivankan takana on drag-artisti, laulaja ja näyttelijä Mika Tepsa. Monikymmenvuotiseen uraan on mahtunut naurua, itkua, hikeä ja paljon tekoripsiä. Tikkakosken varuskuntaympäristössä kasvanut Mika esitti Lea Lavenin hittibiisejä jo 70- ja 80-luvuilla. Eipä aikaakaan, kun Kortit kertoivat kohtalon ja Pola Ivanka sai syntynsä.
Alter ego tuntui olevan kuin Taivaan lahja ja viihdetaiteilijasta kasvoi oikea Rotunainen. Vuosien mittaan Mika ja Pola sulautuivat toisiinsa tiiviimmin. ”Mitä tekisinkään ilman sua?” molemmat kysyivät vaikeissa tilanteissa. Koitti aikoja, jolloin oli vaikeaa. Parisuhteet kariutuivat ja Silmät satoi ikävää ja Mustasukkaisuutta.
Elämä on täynnä yllätyksiä ja käänteitä, joihin on ajoittain vaikea sopeutua. Onneksi musiikki kulkee rinnallamme kaikissa vaiheissa.
Tervetuloa liikuttumaan, nauramaan ja nauttimaan Lea Lavenin sävelien tahdissa!
TELTTALAB
G Livelab Tampere, Puutarhakatu 1
33,00 € Teatterikesä | 36,60 € Lippu.fi
- To 6.8. klo 18.00Osta lippu
Kesto 1h 50min, väliaika
Lisätietoa esityspaikan esteettömyydestä
Kuva: Nils Krogell