Media

  • AJANKOHTAISTA TIETOA
    HYVÄ MEDIAN EDUSTAJA

    Seuraava, 49. Teatterikesä järjestetään 7.–13.8.2017.
    Pääohjelmisto on julkistettu 4.5. Esityksiin pääset tutustumaan tarkemmin tiedotteen ja ohjelmalehden avulla.

    Akkreditointi Teatterikesään on parhaillaan käynnissä. Mukaan festivaalille pääset täyttämällä akkreditointilomakkeen sekä lipputoivekaavakkeen mediasivuillamme.
    Huomaa, että akkreditoituminen päättyy 21.7.

  • AKKREDITOITUMINEN

    Akkreditoimme festivaalille työtehtäviin tulevat median edustajat sekä blogistit.

  • LIPPUTOIVEET

    Olemme varanneet kiintiön jokaisesta pääohjelmiston ja ohjelmateltan esityksestä medialle, mutta rajoitetusti. Akkreditoituminen päättyy 21.7., minkä jälkeen alamme käsitellä lipputoiveita ja olemme yhteydessä,
    mikäli emme pysty täyttämään kaikkia toiveitasi.

  • TIEDOTUSTILAISUUDET

    Festivaalin aikana pidetään kolme tiedotustilaisuutta ravintola Klubilla (Tullikamarin aukio 2):
    Maanantaina 7.8. klo 13.00–14.30
    Keskiviikkona 9.8. klo 10.00–11.00
    Perjantaina 11.8. klo 10.00–11.00

    Paikalla ovat läsnä teatterintekijöiden lisäksi festivaalin taiteellinen johtoryhmä, Milja Sarkola, Miko Jaakkola ja Erik Söderblom, toiminnanjohtaja Hanna Rosendahl sekä tiedotuksen tiimi.

    Päiväkohtaiset osallistujat tarkentuvat ja päivittyvät kesän aikana.

    Maanantai 7.8. klo 13.00–14.30

    1. Miet Warlop (Belgia): Fruits of Labor
    Ohjaaja, esiintyjä Miet Warlop

    2. Aurinkoteatteri: Saalistajat
    Käsikirjoittaja-ohjaaja Sanna Hietala

    3. Lehmuskallio & työryhmä: Sivuhenkilöt
    Ohjaaja Alma Lehmuskallio & sirkus- ja tanssitaiteilija Henna Kaikula

    4. Suomen Kansallisteatteri: just filming
    Ohjaaja Kristian Smeds

    5. Ohjelmateltan esitykset
    Ohjelmatuottaja Mervi Paavilainen

    6. Ravintolafestivaali Encorebaana
    Tuotantosuunnittelija Salla Kettula

    7. OFF Tampere
    Tuotantoassistentti Valpuri Jurvelin

     

    Keskiviikko 9.8. klo 10.00–11.00

    1. Ontroerend Goed (Belgia): World Without Us
    Näyttelijä Karolien De Bleser

    2. Sonya Lindfors & Zodiak – Uuden tanssin keskus: Noble Savage
    Koreografi Sonya Lindfors

    3. Aura of Puppets & Tehdas Teatteri: Romeo ja Julia
    Ohjaaja Merja Pöyhönen

     

    Perjantai 11.8. klo 10.00–11.00

    1. The Belarus Free Theatre (Valko-Venäjä & UK): Burning Doors
    Ohjaaja Natalia Kaliada & esiintyjä, kanssasuunnittelija Maria Alyokhina

    2. Rakastajat-teatteri & työryhmä Elina Izarra Ollikainen: Karkotetut
    Ohjaaja Elina Izarra Ollikainen

    3. Suomen Kansallisteatteri: Arktinen hysteria
    Ohjaaja Atro Kahiluoto & lavastus-, projisointi- ja pukusuunnittelija Reija Hirvikoski

    4. Riihimäen Teatteri: Puolustusvoimat, rakastettuni
    Käsikirjoittaja ja ohjaaja Elina Snicker

    5. Seuraavat esitykset esittelee festivaalin taiteellinen johtoryhmä:
    Lumor Teater (Ruotsi): People Respect Me Know
    Cullbergbaletten (Ruotsi): Protagonist

     

    Muutokset mahdollisia.

     

     

  • TIEDOTUKSEN TIIMI
    TIEDOTUS

    Puh. 03 214 0992

    (*)Henkilökunnan sähköpostit ovat muotoa
    etunimi.sukunimi(at)teatterikesa.fi

    Tiedotus- ja markkinointivastaava
    Tiina Hurskainen*

    Tiedotus- ja markkinointikoordinaattori
    Satu Keltanen*

    Graafikko
    Maria Atosuo*

    Tiedotusassistentit

    Minna Hemmilä
    tiedotustiimi(at)teatterikesa.fi

    Eveliina Suuniitty
    tiedotus(at)teatterikesa.fi

    Iida Uuppo
    tiedotusassistentti(at)teatterikesa.fi
     

  • TEATTERIKESÄN LOGOT

    Vuoden 2017 Teatterikesän logot löytyvät täältä.

  • KUVAPANKKI

    Mediakuvat löytyvät täältä.

    Muistathan mainita kuvan yhteydessä paitsi kuvaajan nimen myös Tampereen Teatterikesän.